Budapest, 2023. június 22. – A Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) közösen, Budapesten tartja kétnapos tréningjét a nemzetközi színtér egyik legismertebb jogi továbbképzési intézménye, az Európai Jogi Akadémia (Europäische Rechtsakademie; ERA). Az oktatószeminárium a versenyhatósági felderítések, rajtaütések témakörét járja körül.
Magyarországi partnerével, a Gazdasági Versenyhivatallal közösen tart nemzetközi szemináriumot a németországi székhelyű Európai Jogi Akadémia (Europäische Rechtsakademie; ERA), a legelismertebb, több mint 30 éves múltra visszatekintő közösségi jogi továbbképző központ.
A Budapesten megszervezett, kétnapos tréning az uniós versenyhatóságok helyszíni vizsgálatainak (rajtaütéseinek) gyakorlatát veszi górcső alá az Európai Unió Alapjogi Chartája, valamint az Európai Bíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága ítélkezési gyakorlatainak fényében. A képzés résztvevői a GVH és uniós társhatóságainak munkatársai, ügyvédek, jogtanácsosok és uniós tisztviselők segítségével workshopokon és közös feladatokon keresztül mélyítik el a rajtaütésekkel kapcsolatos tudásukat. A résztvevők így megtudhatják többek között, hogyan néz ki a gyakorlatban egy versenyhatósági rajtaütés, milyen jogosultságai vannak a vizsgálóknak és milyen korlátokat szab számukra a bírósági ítélkezési gyakorlat. A számos országból Budapestre érkező résztvevők arra is kapnak gyakorlati tanácsokat, hogy miként oldhatóak meg a rajtaütések során leggyakrabban felmerülő problémák és konfliktusok. A képzés keretében a versenyhatóság szakemberei egyebek mellett egy szimulált rajtaütéssel segítik az ismeretek gyakorlati elsajátítását.
„Egy évekig tartó, bonyolult eljárás eredményessége akár egyetlen bizonyítékon is múlhat. Ezért nagyon fontos, hogy minden érintett fél, hatóságok, ügyvédek és vállalkozások tisztában legyenek a rajtaütések során fennálló jogaikkal és kötelezettségeikkel. Még rosszindulat nélkül is előfordulhat, hogy a résztvevők tájékozatlanságból vagy a jogszabályok felületes ismeretéből adódóan akadályozzák kartellek felderítését, megnehezítve ezzel a hatóságok tisztességes versenyt biztosító munkáját. Ezért rendkívül fontos a nemzetközi szintű tapasztalatcsere és az ismeretek naprakészen tartása” – emelte ki a szakmai eseményt megnyitó beszédében Bak László, a Gazdasági Versenyhivatal általános elnökhelyettese.
A GVH az egyes eljárások során már 2023-ban is több ügyben alkalmazta a rajtaütés hatósági eszközét, legutóbb az élelmiszer-kiskereskedelem területén. A versenyhatóság felderítő munkájáról, a rajtaütések során tapasztalt érdekes esetekről a GVH podcast csatornáján is készült egy beszélgetés, ami ide kattintva hallgatható meg.
GVH Közszolgálati kommunikációs és Külkapcsolati Iroda
További információ:
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170