Nyomtatható verzió PDF formátumban
1026 Budapest, Riadó utca 5-11.
KRID: 213396918
Telefon: (06-1) 472-8900
Ügyszám: VJ/4/2025.
Iktatószám: VJ/4-86/2025
Betekinthető változat!
A Gazdasági Versenyhivatal eljáró versenytanácsa a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda (KRID: 18190254, 1075 Budapest, Madách Imre út 14., eljáró ügyvéd: dr. R. E.) által képviselt Allegro sp. z o.o (61-569 Poznań ul. Wierzbięcice 1B, Lengyelország) eljárás alá vont vállalkozással szemben fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt indított VJ/4/2025. számú versenyfelügyeleti eljárásban meghozta az alábbi
határozatot.
- Az eljáró versenytanács megállapítja, hogy az Allegro sp. z o.o eljárás alá vont vállalkozás (továbbiakban Allegro vagy eljárás alá vont) az árgarancia biztosítására utaló szlogennel hirdetett kampányai során 2024. október 1-től 2025. február 28-ig nem nyújtott megfelelő tájékoztatást az árgarancia rendszer feltételeiről, amikor időszerűtlen módon bocsátotta rendelkezésre a garancia feltételeivel és érvényesíthetőségével kapcsolatos jelentős információkat, megvalósítva ezzel a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 7. § (1) bekezdésében foglalt tényállást, amivel megsértette az Fttv. 3. § (1) bekezdésében előírt tilalmat.
- Az eljáró versenytanács a fenti jogsértésre tekintettel kötelezi az eljárás alá vont vállalkozást 42 500 000 Ft (azaz negyvenkétmillió-ötszázezer forint) versenyfelügyeleti bírság megfizetésére, melyet a kötelezett a Magyar Államkincstár 10032000-01037557-00000000 számú versenyfelügyeleti bírságszámlája javára köteles megfizetni a határozat közlésétől számított 30 napon belül, befizetéskor a közlemény rovatban feltüntetve az eljárás alá vont nevét, a versenyfelügyeleti eljárás számát, a befizetés jogcímét (versenyfelügyeleti bírság). Ha a kötelezett pénzfizetési kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, akkor az adózás rendjéről szóló törvény szerinti késedelmi pótlékkal azonos módon számított mértékű késedelmi pótlékot fizet. A bírság (és az esetleges késedelmi pótlék) meg nem fizetése esetén a Gazdasági Versenyhivatal megindítja a határozat végrehajtását.
- Az eljáró versenytanács az I. pont szerinti jogsértésre tekintettel kötelezi az eljárás alá vont vállalkozást a határozat melléklete szerinti utólagos megfelelési intézkedések teljesítésére.
A határozat ellen az átvételtől számított harminc napon belül közigazgatási per indítható. A keresetlevelet a Gazdasági Versenyhivatalnál kell benyújtani elektronikusan a magyarorszag.hu oldalon elérhető Űrlap a Gazdasági Versenyhivatal döntése elleni keresetlevél beterjesztéséhez ügyleírás használatával1. A Gazdasági Versenyhivatal a keresetet az ügy irataival együtt továbbítja a közigazgatási perre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Törvényszéknek. A törvényszék eljárásában a jogi képviselet kötelező.
Az eljáró versenytanács meghozta az alábbi
végzést.
Az eljáró versenytanács a Tpvt. 60/A. § (1) bekezdés b) pontja alapján megszünteti az eljárást arra vonatkozóan, hogy az eljárás alá vont az árgarancia rendszerét olyan többszörös korlátozó feltételekkel alakította ki, amelyek a fogyasztó számára megnehezítik mind az igény érvényesítését, mind a garancia keretében megszerezhető kupon felhasználhatóságát, és ez megvalósította-e az Fttv. 3. § (2) bekezdésében foglalt tényállást, mivel az eljárás során beszerzett bizonyítékok alapján nem állapítható meg, hogy a magatartás jogsértő-e, és az eljárás folytatásától sem várható eredmény.
A végzés ellen a közléstől számított 8 napon belül közigazgatási per indítható. A keresetlevelet a Gazdasági Versenyhivatalnál kell benyújtani elektronikusan a magyarorszag.hu oldalon elérhető Űrlap a Gazdasági Versenyhivatal döntése elleni keresetlevél beterjesztéséhez dokumentum2 használatával. A Gazdasági Versenyhivatal a keresetet az ügy irataival együtt továbbítja a közigazgatási perre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Törvényszéknek. A törvényszék eljárásában a jogi képviselet kötelező.
* * *
Amennyiben a jogorvoslatra jogosult az egybefoglalt határozat és végzés ellen is jogorvoslattal él, a határozat elleni jogorvoslat szabályait kell alkalmazni.
INDOKOLÁS
A döntés indokolás részét a Nyomtatható verzió PDF formátumban hivatkozásra kattintva érheti el.
1https://magyarorszag.hu/szuf_ugyleiras?id=5a0fdf08-97b7-4015-874b-3643b45d7ebd
2https://magyarorszag.hu/szuf_ugyleiras?id=5a0fdf08-97b7-4015-874b-3643b45d7ebd